Warszawski City Break

Stolica w 3 dni – co warto zwiedzić?
Warszawa została okrzyknięta najlepszą europejską destynacją w 2023 roku.
W konkursie European Best Destinations 2023 zdeklasowała inne stolice Europy, zdobywając 142 081 głosów, pokonując drugie w konkursie Ateny, które zdobyły 91 tys. głosów. To absolutny rekord w historii tego plebiscytu. Warszawa wygrała także w czterech innych kategoriach: Najlepsze miejsce na city break (Best Destinations for a city break), Najlepsze miejsce dla miłośników jedzenia (Best Destination for Food Lovers), Najlepsze miejsce kulturalne (Best Cultural Destination) i Najbezpieczniejsze miejsce w Europie (Safest Destinations in Europe). Wiosna za pasem, zatem jeśli planować city break, to właśnie w Warszawie!

 

Co zwiedzić, co zobaczyć i gdzie przenocować? Poniżej kilka propozycji.

 

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Każde miasto ma takie miejsce, które jest jego wizytówką i punktem obowiązkowym na mapie zwiedzania. W Warszawie jest to zdecydowanie Stare Miasto. Starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwyca kolorowymi kamienicami, które otaczają Plac Zamkowy i Zamek Królewski. To w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Oprócz apartamentów można obejrzeć tu m.in. obrazy Rembrandta czy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, dzięki którym udało się odwzorować budynki Warszawy po II wojnie światowej. Na Placu Zamkowym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy. Wiosną i latem Starówka pełna jest kawiarnianych ogródków i staje się sceną dla festiwali kulturalnych. Idąc dalej w kierunku Rynku Nowego Miasta, można zejść nad Wisłę, by podziwiać taniec kolorowych fontann wieczorową porą lub poczuć rytm miasta przechadzając się wiślanymi bulwarami. Od wiosny do późnego lata tętnią życiem – otwierają się tu restauracje i bary, odbywają festiwale i potańcówki. Za dnia można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Warszawską Syrenką, która dumnie zdobi herb Stolicy, czy poznać zachwycający świat nauki w Centrum Nauki Kopernik. Stąd spacerem przez most i już jesteśmy na drugim brzegu Wisły, skąd rozpościera się zapierający dech widok na Warszawę. Dziś wygląda on inaczej, niż pokazał to Canaletto w 1770 roku w obrazie „Panorama Warszawy”. Teraz to idealne połączenie historii z nowoczesnością, czerwonych dachów kamienic, znad których wyłaniają się szklane wysokościowce i oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Taki widok można podziwiać z piaszczystych plaż, czy pokonując ścieżki rowerowe.

Warszawa pełna parków, pałaców i muzeów

Tereny zielone to niemal połowa powierzchni miasta. W Warszawie jest aż 95 parków na czele z Łazienkami Królewskimi w centrum miasta. To wspaniały zespół pałacowo-ogrodowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Oprócz budynków, pawilonów oraz wolnostojących rzeźb znajdują się tu cztery ogrody: Królewski, Romantyczny, Modernistyczny oraz Chiński. Latem odbywają się tu słynne Koncerty Chopinowskie w niezwykłej plenerowej oprawie. Nieco dalej, w Wilanowie można zwiedzić kolejny ogromny park – ogrody, przynależące do Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego. Pałac był w przeszłości jego letnią rezydencją, gdzie mógł zaznać wytchnienia wraz z rodziną, a jednocześnie był na tyle blisko Zamku Królewskiego, żeby dość szybko mógł się do niego przemieścić.

Jeżeli chcemy lepiej poznać historię Warszawy, warto odwiedzić także interaktywne muzea - Muzeum Powstania Warszawskiego dedykowane temu wydarzeniu, czy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które otrzymało prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2016, ukazuje 1000-letnią obecność Żydów w Warszawie.

Nocleg z historią w tle

Szukając idealnego noclegu na warszawski city break, warto poszukać takiego hotelu, którego lokalizacja pozwoli nam na swobodne zwiedzanie Stolicy, a najważniejsze atrakcje mieć w zasięgu kilkuminutowego spaceru. Hotel Bellotto mieści się w samym sercu Warszawy, zaledwie kilka minut od historycznego Starego Miasta, sąsiadując z Teatrem Wielkim i Operą Narodową. XVI- wieczny pałac,
w którym mieści się hotel od zawsze przyjmował w swoich murach najwytworniejszych gości ze świata politycznych elit i showbiznesu. Na gości hotelu czeka dwadzieścia ekskluzywnych i przestronnych pokoi i apartamentów. Ich wystrój nawiązuje do oryginalnych, renesansowych wnętrz. Każdy urządzony z dużą dbałością o detale tak, aby jak najlepiej oddawał klimat zabytkowego miejsca. Dla osób pragnących relaksu i odpoczynku po długim zwiedzaniu, jest siłownia, SPA, włoska restauracja Focaccia, czy własna Cukiernia Miodowa. Dla gości nastawionych na zwiedzanie nie tylko Warszawy, hotel oferuje organizację tematycznych wycieczek po okolicach np. po Mazowszu śladami Chopina, wycieczkę do Treblinki czy Białowieskiego Parku Narodowego.